Цікаве про шоколад


Шоколад – кондитерські продукти, що виготовляються з використанням плодів какао.

Звичайна шоколадна маса має більш низькі смакові та ароматичні переваги і менш тонку дисперсність. Вміст цукру у ній трохи більше 63 %. Десертна шоколадна маса має високі ароматичні переваги та тонку дисперсність. Ці властивості вона набуває в результаті особливо ретельної та тривалої обробки. Вміст цукру у ній трохи більше 55 %. Залежно від складу шоколад ділять на гіркий, молочний та білий. Існують діабетичні варіанти. Також шоколадні вироби можуть мати ароматичні добавки: (кава, лікер, коньяк, ванілін, перець); харчові добавки: (родзинки, горіхи, вафлі, цукати) чи начинку.

Чорний (гіркий) шоколад роблять з какао тертого, цукрової пудри та олії какао. Змінюючи співвідношення між цукровою пудрою і какао тертим, можна змінювати смакові особливості шоколаду — від гіркого до солодкого. Чим більше в шоколаді какао тертого, тим гіршим смаком і яскравішим ароматом володіє шоколад і тим більше він цінується.

Молочний шоколад з додаваннями виготовляють із какао тертого, олії какао, цукрової пудри та сухого молока, найчастіше використовують сухе молоко жирністю 25 % або сухі вершки. Аромат молочному шоколаду надає какао, смак складається із цукрової пудри та сухого молока.

Білий шоколад готують з|із| масла какао, цукру, плівкового сухого молока і ваніліну без додавання какао-порошку, тому він має кремовий колір (білий) і не містить теоброміну. Неповторний смак білий шоколад набуває завдяки особливому сухому молоку, що має карамельний присмак.

Діабетичний шоколад призначений для хворих на цукровий діабет. Замість цукру використовуються підсолоджувачі, такі як сорбіт, ксиліт, маніт.

Пористий шоколад отримують переважно з десертної шоколадної маси, яку розливають у форми на 3/4 об'єму, поміщають у вакуум-котли і витримують у рідкому стані (при температурі 40° С) протягом 4 год. У вакуумі завдяки розширенню бульбашок повітря утворюється пориста структури плитки.

Шоколад у порошку виробляють з какао тертого та цукрової пудри без додавань або з додаванням молочних продуктів.
История

Батьківщиною шоколаду, як і дерева какао, є Центральна та Південна Америка. Протягом багатьох століть шоколад вживався у вигляді напою — індіанці змішували мелені та обсмажені какао-боби з водою, а потім у цю суміш додавався червоний перець (чилі).

У середині XVI століття вчений-ченець Бенцоні представив королю Іспанії доповідь про корисні властивості рідкого шоколаду. Доповідь відразу засекретили, а шоколад оголосили державною таємницею. За її порушення були страчені десятки людей. Довго шоколад був доступний лише дуже багатим: виробництво було складним, а інгредієнти дуже дорогими. І лише наприкінці XIX століття кондитери змогли досягти виготовлення практично сучасного шоколаду. А різке здешевлення какао і цукру, що сталося на самому початку XX століття, зробило шоколад доступним усім. Рекламований як «страва королів», він почав свою тріумфальну ходу.

Шоколаду приписували такі цілющі властивості: лікування депресій, поліпшення самопочуття, швидке загоєння ран. У деяких країнах шоколад відносили до афродизіаків.

Интересные факты
 
 * у 30 г молочного шоколаду міститься близько 140 кілокалорій.

 * середній вміст жиру в 37 г шоколаду - 9 г (близько 55% загальної калорійності). У дорогих сортах більше жиру.

 * шоколад містить речовини із групи флавонідів. Схожі компоненти є у червоному вині, винограді та деяких інших продуктах. Вони вкрай корисні для серця та судин.
 
 * у 1200—1000 роках до нашої ери люди Центральної Америки пили «шоколадне пиво», яке виготовляли з плодів какао, що перебродили.

 * Шоколад містить теобромін, який є сильним токсином для багатьох тварин. Так для котів та собак середня летальна доза становить 200...300 мг/кг теоброміну. Коні та папуги також чутливі до цієї речовини. Отруєння людини теоброміном при поїданні шоколаду практично виключено через швидку метаболізацію теоброміну в організмі людини. Також, теобромін, будучи основним алкалоїдом у шоколаді, дав йому другу назву «їжа богів» (тео брому).

 * 11 липня - Всесвітній день шоколаду (World Chocolate Day). День шоколаду вперше був придуманий французами 1995 року.

 * За заявою експертів німецького інституту дієтології (DlfE) у Потсдамі, 6 грамів шоколаду на день знижує ризик захворювання на гіпертонію на 39 відсотків і є хорошим засобом профілактики інфаркту міокарда та інсульту (позначається на стані судин, сприяє зниженню тиску).

13 июля 2011